Podatki / 01 grudnia 2016
Za „raj podatkowy” można uważać przede wszystkim państwo lub inne terytoria zależne, które są przyczajane przedsiębiorcom. Te kraje wyróżniają się niższymi podatkami i kosztami prowadzenia działalności, mniejszą liczbą kontroli oraz ograniczoną biurokracją. Pomimo tego, przez Ministerstwo Finansów, niektóre z nich znalazły się na „czarnej liście” krajów szkodliwych podatkowo. Dziś podpowiadamy jaki kierunek należy pobrać w poszukiwaniu swojego własnego „raju podatkowego”.
Na co uważać wybierając „raj podatkowy”?
„Raj podatkowy”, jak sama nazwa wskazuje, to kraj który jest przychylny przedsiębiorcom. Wyróżnia się prostymi zasadami prowadzenia działalności, jasnym prawem, rozwiniętą infrastrukturą bankową, ograniczoną biurokracją i oczywiście niższymi podatkami. Jednak nie wszystkie „raje podatkowe” są bezpieczne dla przedsiębiorców z Polski.
Zawsze musimy mieć na względzie, że nasz kraj macierzysty nie będzie przychylnym okiem patrzył na nasze próby oszczędzania i próbę przeniesienia oraz prowadzenia działalności w kraju innym niż Polska i takie praktyki potraktuje jako próbę uchylania się od obowiązków podatkowych. Jeśli tak się stanie, możemy ściągnąć na siebie uwagę kontrolerów z organów podatkowych, a w konsekwencji zostaniemy zmuszeni do opłacenia podwójnego podatku oraz licznych kar.
Tym bardziej, że Ministerstwo Finansów stworzyło w 2015 roku swoistą „czarną listę” krajów, które stanowią konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z tego powodu przedsiębiorca powinien mieć się na baczności przy wyborze potencjalnego „raju podatkowego”. W tym celu przedstawimy listę bezpiecznych krajów oraz listę krajów, do których nie powinniśmy przenosić biznesu, pomimo tego, że oferują przyznaje warunki.
Kraje z „czarnej listy”
Jak już wspominaliśmy, Ministerstwo Finansów stworzyło listę „rajów podatkowych”, które zaliczone są w świetle polskiego prawa do szkodliwej konkurencji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Zakładając lub przenosząc firmę albo spółkę na te terytoria, możemy być niemal pewni, że zwrócimy na sobie wzrok organów podatkowych. Pełna lista tych krajów znajduje się poniżej:
Lista bezpiecznych „rajów podatkowych”
Dobrym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców jest jednak Bułgaria czy Rumunia. Pomimo tego, że te państwa dają nam dobre warunki prowadzenia interesów, są w pełni cywilizowane, europejskie i rozwinięte, a Polska podpisała z nimi porozumienie, które gwarantuje uniknięcie podwójnego opodatkowania.
Całą listę krajów, z którymi Polska podpisała podpadną umowę, znajduje się poniżej: