Podatki / 22 października 2020
Porównanie korzyści podatkowych między Estonią i Bułgarią.
Zerowy podatek CIT – czy to możliwe?
Wiele osób miało okazję usłyszeć sformułowanie estoński zerowy podatek dochodowy (potocznie estoński CIT). Trzeba podkreślić, że nazwa wskazuje błędnie na brak opodatkowania dochodów podmiotów gospodarczych.
W rzeczywistości spółka rezydent Estonii oraz stałe zakłady podmiotów zagranicznych podlegają podatkowi dochodowemu w wysokości 0% tylko odniesieniu do osiągniętego, lecz nie podzielonego zysku.
Spółka z dodatnim wynikiem finansowym brutto zapłaci podatek dochodowy w wysokości 20% lub ewentualnie 14% wykazując topniejący zysk, po powzięciu uchwały o dystrybucji zysku między jej wspólnikami.
Nasuwa się zatem pytanie, który europejski system fiskalny zapewnia inwestorom możliwość opodatkowania podmiotów prawnych stawką zero i ja jakich warunkach można korzystać z tego przywileju?
Tym krajem jest z pewnością Bułgaria, wybierana przez inwestorów z kilku zasadniczych powodów:
W Bułgarii korzyść zerowego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadzie umorzenia przysługuje podmiotom prawnym prowadzącym swoją działalność w gminach o wysokiej stopie bezrobocia.
Źródło prawne.
Zwolnienia podatkowy regulowane są przez punkty 184-189 Ustawy o Podatku Dochodowym.
Ulga podatkową jest zwolnienie od wymierzania i pobierania podatku od osób prawnych do wysokości stu procent stawki obowiązującej, podstawowej stawki (10%) przedsiębiorstwom prowadzących działalność produkcyjną w gminach o wysokim bezrobociu. W rozumieniu § 1 PKT 28 przepisów uzupełniających ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „działalność produkcyjna” oznaczona w art. 184 jest procesem tworzenia nowego produktu poprzez konwersję mechaniczną, fizyczną lub chemiczną (przetwarzanie lub wzbogacanie) surowców (półproduktów), żywych zwierząt i roślin do późniejszego wykorzystania.
Warunki korzystania z ulg podatkowych.
Jednocześnie muszą być spełnione poniżej opisane warunki:
Kto może korzystać?
Z ulgi podatkowej mogą korzystać lokalnie posadowione podmioty prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Bułgarii (rezydent bułgarski) lub osoby zagraniczne prowadzące działalność w formie oddziału.
Wykluczenia.
Z pomocy państwowej wykluczone są przedsiębiorcy reprezentujący następujące sektory:
Są to:
Jeżeli ulga podatkowa stanowi pomoc państwa z przeznaczeniem na rozwój regionalny, ulgi tej nie stosujemy też dla:
W praktyce.
Składanie wniosku o zwolnienie ze 100% wysokości podatku CIT będzie mieć szanse powodzenia po osiągnięciu stanu zatrudnienia. Niedogodnością jest tutaj wybór miejsca. Ustawowo będą to miejsca z chronicznym bezrobociem.
Dla Państwa, jako inwestorów powinno być interesujące to, że istnieje wiele różnych innych metod dozwolonej optymalizacji podatkowej jak np. zakup usług od podmiotów trzecich nawet z obszaru tzw. offshore. Tutaj jednak trzeba dokonać analizy, które kraje mogą współpracować, by uchronić się przed ryzykiem wystąpienia podatku u źródła.
POTRZEBUJESZ BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
DANE KONTAKTOWE W ZAKŁADCE KONTAKT.